MERAK ETTİKLERİNİZ

SOLUCAN GÜBRESİ NEDİR?

Solucan Gübresi (İngilizce:Vermicompost veya Vermicomposting), sebze veya gıda atıklarının ayrıştırılarak solucanların sindirim sistemlerinden geçirilmesi sonucu elde edilen Organik Gübredir. Solucan Gübresi'nin dünyadaki yaygın ismi Vermicompost, solucan gübresi üretim biçimine de vermicomposting denir. Solucanlar , eski çağlardan bu yana yaşamını sürdüren yegane yaşam formudur. Toprak altında yaşamını sürdürürken, milyonlarca yıl maruz kaldığı patojenlere karşı güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmuşlardır. Solucanların dışkılarından elde edilen Solucan Gübresi de, sebze, meyve ve bitkinin verimini, dayanıklılığını, kalitesini arttırırken, kök ve kök çevresindeki hastalıklara karşı direnç sağlayan bir organik gübre çeşididir. Solucanlar, üzerlerinde ve sindirim sistemlerinde bulunan ve onları koruyan vücut sıvılarını (sölom sıvısı) gübreye geçirir, bu gübre de bitkilerde patojenlere karşı direnç sağlar. Solucanların sindirim sisteminde, çok sayıda bitkiye yararlı mikroorganizmalar, azot fikse eden bakteriler, mikorizal mantarlar, antibiyotik etkisi yaratacak doğal büyüme hormonları ve enzimler bulunur.[kaynak belirtilmeli] Gübreye geçen bu enzimler ve yoğun bitki besin elementleri bitkilerde sağlıklı ve hızlı gelişim sağlar. Mikroorganizmalar, enzimler, bitki besin elementleri, ve sölom sıvısı sayesinde; toprağı organik maddece zenginleştiren, Ph dengesini ve toprağın biyolojik yapısını düzenleyen, fiziksel yapısını iyileştiren, Organik Solucan Gübresi sayesinde dirençli, kaliteli ürünler elde edilir.

Bu gübrenin yüksek değerlikli olmasının nedeni, bitki besin elementlerini çözünmüş ve bitkiler içinhemen yararlanılabilir formda içermesi yanında, bitki gelişimi için önem taşıyan pek çok organikbileşiği ve bakteri, fungus gibi yararlı mikroorganizmaları içermesidir. Solucanların sindirimsisteminden geçen organik atıklardaki mikro besin elementleri doğal bir şekilde şelatlanarak dışarıatıldığından ve koloidal formda olduklarından toprakta kayba uğramadan bitkiler tarafından kolay birşekilde alınabilmektedir. Bu gübre ayrıca amino asit, enzim, humik asit, fulvik asit gibi bitki gelişiminihızlandıran organik bileşikleri kapsadığından bitkilere uygulandığında fitohormon aktivitesiniyükseltmekte ve hastalıklara karşı direnci artırmaktadır. Biohumus simbiotik azot bağlaması yapanRhizobium bakterilerini ve asimbiotik azot bağlayan bakterileri de içerir. Bu nedenle topraklarauygulandığında azot kazancını artırmaktadır. Tüm bu özellikleri ile solucan gübresi biyolojik gübremateryali olarak değerlendirilmekte, üretilmekte ve pazarlanmaktadır.
 

SOLUCAN GÜBRESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Bu gübrenin yüksek değerlikli olmasının nedeni, bitki besin elementlerini çözünmüş ve bitkiler için hemen yararlanılabilir formda içermesi yanında, bitki gelişimi için önem taşıyan pek çok organik bileşiği ve bakteri, fungus gibi yararlı mikroorganizmaları içermesidir. Solucanların sindirim sisteminden geçen organik atıklardaki mikro besin elementleri doğal bir şekilde şelatlanarak dışarı atıldığından ve koloidal formda olduklarından toprakta kayba uğramadan bitkiler tarafından kolay bir şekilde alınabilmektedir. Bu gübre ayrıca amino asit, enzim, humik asit, fulvik asit gibi bitki gelişimini hızlandıran organik bileşikleri kapsadığından bitkilere uygulandığında fitohormon aktivitesini yükseltmekte ve hastalıklara karşı direnci artırmaktadır. Biohumus simbiotik azot bağlaması yapan Rhizobium bakterilerini ve asimbiotik azot bağlayan bakterileri de içerir. Bu nedenle topraklara uygulandığında azot kazancını artırmaktadır. Tüm bu özellikleri ile solucan gübresi biyolojik gübre materyali olarak değerlendirilmekte, üretilmekte ve pazarlanmaktadır.

BALAY MÜHENDİSLİK'E NEDEN GÜVENMELİYİM?

Çünkü biz Balay Mühendislik olarak 35 seneyi aşkın süredir iş dünyasındayız ve 110'un üstünde iş bitirdik.

KALİTENİZİ NASIL TANIMLARSINIZ?

Biz,solucan gübresi üretiminde en hassas konu olan solucan maması konusunda çok iddialıyız.Çünkü kullandığımız inek gübrelerini seperatör vasıtasıyla yıkıyor ve en temiz haliyle kullanıyoruz.Ayrıca solucanlarımızın genel bakımı da üst düzeyde olduğundan,elde ettiğimiz gübrenin kalitesi de bir o kadar iyi ve verimli olmakta...

SİPARİŞİ KAPIYA TESLİM EDİYOR MUSUNUZ?

Evet,bizden aldığınız bütün ürünleri *Nakliye Masrafları sizin tarafınızdan ödenmesi suretiyle* kapınıza kadar teslim ediyoruz.

FİYATLARINIZIN UYGUNLUĞUNU NASIL ANLARIM?

Internet'te dolaştığınız takdirde firmamızın en kaliteli ürünü sunmanın yanı sıra oldukça avantajlı fiyatlarla size hizmet verdiğini görebilirsiniz...

SOLUCAN GÜBRESİYLE TANIŞIN

SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ?

Her türlü sorunuz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.